Anand Rumen Yankulov ile “Aile Dizimi - İlişkiler”

27 – 30 AĞUSTOS

Background Image
Yedi senedir Rumen ile birlikte düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ve Osho meditasyonları ile birlikte uyguladığımız “Aile Dizimi” çalışması, bu sene de “İlişkiler” teması üzerine yoğunlaşıyor. Bu 4 günlük etkinlikte ilişkilerimizin dinamiğindeki çeşitli yönleri derinlemesine inceleyerek, ilişkilerimize yeni bir bakış açısından bakacağız.

AİLE DİZİMİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?

Psikoterapist Bert Hellinger’in yarattığı Aile Dizimi sistemi, ailenin kuşaklar boyu, birbirine görünmez bir bağla, çok daha derinden bağlı olduğu anlayışına dayanmaktadır. Psikolojide sistemik yaklaşım denilen bakış açısı kişiyi tek başına bir birey olarak algılamak yerine daha büyük bir bütünün (bir sistemin – zamanda geriye doğru akan bir aile sisteminin) parçası olarak alır. Kişinin bireysel davranışları ya da duygulanımları sadece ve sadece o kişinin ait olduğu bu yapı içerisinde anlaşılabilir. Yaşamımızı içine yerleştirdiğimiz en önemli sistem ise aile sistemimizdir.

Aile sistemini ortaya çıkarmanın yolu çalışmaya katılan diğer katılımcıların aile içindeki önemli bireyleri temsil ettikleri bir dizilim yaratmaktır. Dizimi açılan kişi aile içindeki çeşitli bireyleri temsil edecek katılımcılar seçer ve bu temsilcileri odanın içinde uygun olduğunu düşündüğü yere uygun olduğunu hissettiği şekilde yerleştirir. Bu şekilde şu anki aile ya da kişinin içinden geldiği aile sisteminin yaşayan bir modelini oluşturmuş oluruz.

Aile dizilimi çalışmalarında keşfedilen şey, temsilcilerin temsil ettikleri kişilerin hislerini hissettikleri ya da aynı onlar gibi davrandıklarıdır. Dizimlerde terapist durumu temsilciler yardımıyla açık şekilde görebildiğinde, sistemdeki tıkanmayı çözüp dengeyi sağlayabilecek müdahaleyi yapabilir. Dizimlerdeki tecrübenin bize gösterdiği şey dizim sırasında yapılan sembolik düzenlemenin gerçek aile üzerinde de derin bir etkisinin olduğudur. Çalışmaya katılan kişilerin, kendi dizimleri açılsın ya da açılmasın benzer bir şifalanma yolculuğuna başladıkları dizimlerle çalışan herkesin gördüğü ve hemfikir olduğu bir fenomendir. Yani kendi diziminizi açtırmamış olsanız da çevrenizdeki kişilerin dizimlerinin sizin sorularınıza cevap verdiğini ya da dizim sırasında hissettiğiniz birşeyin önünüze tamamen farklı kapılar açtığını deneyimleyebilirsiniz.

NEDEN İLİŞKİLER?

İlişki hem erkekler hem kadınlar için hayatımızda en ilginç ve en zorlayıcı tarafları bir arada olan bir olgudur. Aile Dizimi perspektifinden ilişkilerdeki enerjinin akışına zemin hazırlayan ilkeler, ebeveynler ve çocuklar arasındaki uyumlu akışı belirleyen prensiplerden çok farklıdır fakat aynı zamanda ikincisi, ilki için ön şarttır. Anlamı şudur, anne-babamızla ilişkimizde doğru bir konumda olmadıkça, eş ile birlikte uygun bir yaşam umut edemeyiz (tabii ki çoğunlukla bir ilişkinin başında bu durum açıkça görülmemektedir). Birçok insan için asıl sorun ailesi ile olan ilişkisindeki eksiklik ve karışıklıkların, karşı cins ile olan ilişkisinde zayıflık göstermesine sebep olması ya da eşi için uygun olmasını engellemesidir. Dolayısıyla "neden doyurucu bir ilişkim yok" sorusunun, "kötü bir şansa sahip olmak"tan çok farklı bir sebebi olduğunu keşfetmek kişi için önemli bir kapı açar.

Bu çalışmada tamamlanmamış eski ilişkilerin, ilerlememizi ve yeni ilişkiler kurmamızı çok zor (neredeyse imkansız) hale getirdiğini göreceğiz. Çoğu zaman insanlar hatalı bir biçimde ilişkiyi kesererek bitirirler, tamamlayarak kapatmazlar. Bu grupta ikisinin arasındaki farkı çok net bir şekilde göreceğiz ve ayrıca tamamlamanın ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştığını anlayacağız. Yakın bir ilişkinin özü, dengeli ve karşılıklı alışveriş yoluyla beslenen ve büyüyen bağlanma kuvvetidir. Hem verme hem de alma kapasitemizi genişletmedikçe (ki bu kırılganlığımızı hatırlamak ve tekrar öğrenmek demektir) ilişki kurma şeklimiz zayıf, özürlü, hatta taciz edici olur.

İlişkiler içinde ortaya çıkan bir diğer zorluk, çiftin arasında net ve sağlıklı sınırlar oluşturması ve ilişkinin getirdiği sınırlamaları da kabul etmesi konusundadır. Hepimiz içimizde kendimizi geri çeken bir şey taşırız ve kişisel çalışmanın en büyük kısmı, mümkün olanı ve olmayanı kabul etmek ve buna saygı duymaktır. Herkesin ilerleyebilmesi için sahip olduğu kaynaklar vardır, bu çalışmada kaynaklarımızı tekrar keşfedip onlara yeniden bağlanmayı öğreneceğiz. Bunu yaparken paylaştığımız önemli bir anlayış, meditasyonun sahip olduğumuz en büyük kaynaklardan biri olmasıdır.

Bu kampta Aile Dizimi’nin ilişkiler üzerine ürettiği prensipler hakkında teorik bilgi sahibi olurken, pratik aile dizimi uygulamaları ile birlikte düzenli olarak aktif meditasyonlar deneyimleyeceğiz. Klinik psikoloji eğitimi aldıktan sonra Aile Dizimi’ne yönelen deneyimli terapist Anand Rumen Yankulov’un açacağı kişisel aile dizimlerinin yanı sıra Kabir ile birlikte çeşitli Osho meditasyonları ve akşam etkinlikleri sizleri bekliyor.

Pic

ANAND RUMEN YANKULOV KİMDİR?

Yaklaşık 20 yılını bireysel ve gurup terapileri alanında geçirmiş ve klinik psikoloji master derecesi olan Anand Rumen Yankulov, 1991 yılından beri yoluna meditasyon ve kendini keşif odaklı olarak devam ediyor. “Duygusal boşalım”, “Nefes”, “Gestalt”, “Sistemik dizim” konusunda eğitimler almış olan Rumen uzun yıllardır Svagito Liebermeister’in (Almanya) Aile dizimi ve Danışmanlık eğitimlerinin kadrosunda yer alıyor. Son 10 yıldır düzenli aralıklarla Aile dizimi grupları yapıyor ve ülkesinde bu metotla ilgili terapist eğitimleri veriyor.

Pic

Ahmet Kabir Yazman

Aldığı sinema eğitimi sonrasında reklam sektöründe yönetmen olarak çalıştı. Sektörü bıraktıktan sonra ortaklarıyla birlikte Kazdağları’ndaki Hızır Kamp’ı hayata geçirdi ve “Göbeklitepe - Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmenliğini gerçekleştirdi . 2007 yılında Hindistan Pune’daki Osho Mulitversity’de başladığı aktif meditasyon eğitimini Shunyo, Gopal, Svarup, Premartha, Svagito gibi hocalar ile sürdürüyor. Yaptığı araştırmalar sonucu ulaştığı sembolik, arkelojik ve tarihi olgular üzerine verdiği seminerlerin yanı sıra meditasyon paylaşımlarında bulunuyor.

Fiyat bilgisi ve rezervasyon için lütfen bize e-posta atınız: ailedizimi@hizirkamp.com