ANAND RUMEN YANKULOV İLE AİLE DİZİMİ(İLİŞKİLER)

31 Mayıs - 4 Haziran

Background Image
Bu 5 günlük Aile Dizimi etkinliği, ilişkilerimizin dinamiğindeki çeşitli yönleri derinlemesine incelemek amacındadır. İlişki hem erkekler hem kadınlar için hayatımızda en ilginç ve en zorlayıcı tarafları bir arada olan bir olgudur. Aile Dizimi perspektifinden ilişkilerdeki enerjinin akışına zemin hazırlayan ilkeler, ebeveynler ve çocuklar arasındaki uyumlu akışı belirleyen prensiplerden çok farklıdır fakat aynı zamanda ikincisi, ilki için ön şarttır.

Anlamı şudur, anne-babamızla ilişkimizde doğru bir konumda olmadıkça, eş ile birlikte uygun bir yaşam umut edemeyiz (tabii ki çoğunlukla bir ilişkinin başında bu durum açıkça görülmemektedir). Birçok insan için asıl sorun ailesi ile olan ilişkisindeki eksiklik ve karışıklıkların, karşı cins ile olan ilişkisinde zayıflık göstermesine sebep olması ya da eşi için uygun olmasını engellemesidir. Dolayısıyla "neden doyurucu bir ilişkim yok" sorusunun, "kötü bir şansa sahip olmak"tan çok farklı bir sebebi olduğunu keşfetmek kişi için önemli bir kapı açar.

Bu çalışmada tamamlanmamış eski ilişkilerin, ilerlememizi ve yeni ilişkiler kurmamızı çok zor (neredeyse imkansız) hale getirdiğini göreceğiz. Çoğu zaman insanlar hatalı bir biçimde ilişkiyi kesererek bitirirler, tamamlayarak kapatmazlar. Bu grupta ikisinin arasındaki farkı çok net bir şekilde göreceğiz ve ayrıca tamamlamanın ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştığını anlayacağız.

Yakın bir ilişkinin özü, dengeli ve karşılıklı alışveriş yoluyla beslenen ve büyüyen bağlanma kuvvetidir. Hem verme hem de alma kapasitemizi genişletmedikçe (ki bu kırılganlığımızı hatırlamak ve tekrar öğrenmek demektir) ilişki kurma şeklimiz zayıf, özürlü, hatta taciz edici olur.

Aile Dizimi sistemi hem psikolojik hem de enerjetik bir düzlemde çalışıyor. Bu sistem sayesinde farkında olmadan kendimize ait zannettiğimiz birçok sorunun kökeninin aile büyüklerimize dayandığını bularak, sorunu sahibine iade edip bize ait olmayan yüklerden arınabiliyoruz. Bu çalışma sadece ailemizle sınırlı da değil. Kariyer, fiziksel rahatsızlıklar, korkular, bağımlılıklar, maddi sorunlar, fobiler ve daha birçok konu için uygulanabiliyor.

İlişkiler içinde ortaya çıkan bir diğer zorluk, çiftin arasında net ve sağlıklı sınırlar oluşturması ve ilişkinin getirdiği sınırlamaları da kabul etmesi konusundadır. Hepimiz içimizde kendimizi geri çeken bir şey taşırız ve kişisel çalışmanın en büyük kısmı, mümkün olanı ve olmayanı kabul etmek ve buna saygı duymaktır. Herkesin ilerleyebilmesi için sahip olduğu kaynaklar vardır, bu çalışmada kaynaklarımızı tekrar keşfedip onlara yeniden bağlanmayı öğreneceğiz. Bunu yaparken paylaştığımız önemli bir anlayış, meditasyonun sahip olduğumuz en büyük kaynaklardan biri olmasıdır. Bu da bir eş ile birlikte olma kapasitesinin, yalnız kalan zamanımızın keyfini çıkarma kapasitemizle orantılı olduğu anlamına gelir.

Bu beş gün boyunca yukarıda bahsedilenler üzerine anlayış geliştirerek, katılımcıların ilişki konusundaki sorunlarına Aili Dizimi çalışmaları ile belirli pratik kararlar arayacağız.

Detaylı program bilgisi ve rezervasyon için lütfen bize e-posta atınız: ailedizimi@hizirkamp.com

Pic

Anand Rumen Yankulov

Yaklaşık 20 yılını bireysel ve gurup terapileri alanında geçirmiş ve klinik psikoloji master derecesi olan Anand Rumen Yankulov, 1991 yılından beri yoluna meditasyon ve kendini keşif odaklı olarak devam ediyor. “Duygusal boşalım”, “Nefes”, “Gestalt”, “Sistemik dizim” konusunda eğitimler almış olan Rumen uzun yıllardır Svagito Liebermeister’in (Almanya) Aile dizimi ve Danışmanlık eğitimlerinin kadrosunda yer alıyor. Son 9 yıldır düzenli aralıklarla Aile dizimi grupları yapıyor ve ülkesinde bu metotla ilgili terapist eğitimleri veriyor.