21 - 25 Ağustos

Gurdjieff Hareketleri ve Osho Meditasyonları


Gurdjieff Hareketleri

Bu hareket serilerinde nasıl olduğumuz, hayatta nasıl olduğumuzu gösterir. Bedenin, zihnin ve duyguların anlık farkındalığıyla yaptığımız bilinçli hareketler, zaten orada olan şeyin içinde dinlenmemizi sağlar : sağlığımız, varlığımız, sessizlik. Rus düşünür, mistik, koreograf ve müzisyen G.I. Gurdjieff tarafından var edilen “Gurdjieff Hareketleri”, kişinin kendi üzerine gözlem yapabilmesi amacıyla yaratılan bir bedensel performanstır. Dans benzeri hareketler araclığıyla beden, duygular ve zihin arasında bir bağlantı kurduğumuz bu çalışma, kendimizi doğrudan deneyimlememize imkan tanır. Gurdjieff bu hareketleri tasarlarken hem zihinsel konsantrasyon halinde bedensel egzersiz yapmayı, hem de hareketlerin içeriğinde gizlenen ve yüzlerce yıldır aktarılan bazı temel kadim bilgileri paylaşmayı hedeflemiştir. Gurdjieff Hareketlerinin temeli Mevlevi Seması, Tibet Budist ritüelleri, Enneagram ve farklı mistik öğretilerin içerisindeki beden hareketlerinden esinlenerek atılmıştır. Bu çalışmanın özü, kendimizi bu hareketlerin sunacağı katmanlarda derinlere inmeye hazırlamak ve girmek olacaktır. Bu çalışmaya katılmak için herhangi bir deneyim gerekmemektedir.

Osho Meditasyonları

Kendini provakatör mistik olarak adlandıran Osho, geleneksel meditasyon yöntemlerini günümüz modern insanının daha fazla fayda görebileceği aktif teknikler ile birleştirerek, yüzden fazla yeni meditasyon tekniği üretmiştir. Osho’ya göre günümüz insanı modern yaşam koşullarının endişeleri altında o kadar ezilmektedir ki, düşüncesiz, gevşemiş meditasyon durumunu keşfetmek için önce bir arınmadan geçmelidir. Bu çalışmada dans, kahkaha, cibriş, sallanma, katarsis gibi farklı yöntemler ile sağlanan arınmadan sonra geleneksel pasif meditasyona alan açan bu tekniklerin bazılarını deneyimleyeceğiz. Osho’ya göre meditasyon çabasız bir tekniktir. Bu nedenle meditasyon yapılamaz, ancak meditasyona uygun hal hazırlanır, niyet edilir ve oturulur. Gerisi varoluşa kalmıştır. Osho meditasyonlarına katılmak için herhangi bir deneyim gerekmemektedir.

Katılım Ücreti

  • Kendi Çadırınızla - 1.450 TL
  • Ağaç ev - 1.650 TL
  • Taş veya ahşap ev - 1.850 TL

Rezervasyon için lütfen bize e-posta atınız: meditasyon@hizirkamp.com

Yukarıda gördüğünüz ücretler kişi başıdır, kendi çadırınız dışındaki diğer alternatifler çift kişilik odalarda kişi başı olarak hesaplanmıştır. Eğer yalnız geliyorsanız, odanızı (kendi cinsiyetinizden) bir diğer katılımcı ile paylaşmanız gerekmektedir. Fiyatlara kahvaltılar ve akşam yemekleri, tüm hareket seansları, meditasyonlar ve akşam etkinlikleri dahildir.

Günlük Program Örneği

07.30 – 08.30 Aktif Meditasyon
08.30 – 10.00 Kahvaltı
10.30 – 12.30 Gurdjieff Hareketleri
13.30 – 14.30 Öğle Yemeği
16.00 – 18.00 Gurdjieff Hareketleri
18:30 – 19.30 Aktif Meditasyon
20.00 – 21.30 Akşam Yemeği
22.00 – 23.00 Akşam Etkinliği (Cuma ve Cumartesi akşamları için)

image
Gurdjieff Hareketleri
image
Gurdjieff Hareketleri
Pic

Ananda Ricardo Zambrano

Osho meditasyonları sayesinde serbest bıraktığım ve rahatladığım için sessiz olmayı, kendi kalbimi dinlemeyi ve hayata güvenmeyi öğrendim. Gurdjieff Hareketleri ya da tam ismiyle Gurdjieff Kutsal Dansları ve Hareketleri, bana kendimi gözlemleme ve beden-kalp-zihin entegrasyonu için olağanüstü bir yöntem ve yol haritası verdi. Böylece bu yöntemleri paylaşma tutkusu ile yola çıktım. OSHO Aktif Meditasyonları ve OSHO Meditatif Terapileri kolaylaştırıcılığı için Hindistan, Pune'daki Osho Multiversity tarafından eğitildim. Gurdjieff Hareketleri'nde 4 yıl boyunca, Bennet soyundaki bir öğretmenden öğrendiği uluslararası öğretmen Amiyo Devienne ile çalıştım. Hareketleri Hindistan, OSHO Afroz, Yunanistan, OSHO Akademisi, ABD'de bulunan OSHO International Meditation Resort'ta öğretiyorum.


Pic

Ahmet Kabir Yazman

Aldığı sinema eğitimi sonrasında reklam sektöründe yönetmen olarak çalıştı. Sektörü bıraktıktan sonra ortaklarıyla birlikte Kazdağları’ndaki Hızır Kamp’ı hayata geçirdi ve “Göbeklitepe - Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmenliğini gerçekleştirdi . 2007 yılında Hindistan Pune’daki Osho Mulitversity’de başladığı aktif meditasyon eğitimini Shunyo, Gopal, Svarup, Premartha, Svagito gibi hocalar ile sürdürüyor. Yaptığı araştırmalar sonucu ulaştığı sembolik, arkelojik ve tarihi olgular üzerine verdiği seminerlerin yanı sıra meditasyon paylaşımlarında bulunuyor.