OSHO MEDİTASYON FESTİVALİ 2018

Katharsis, Farkındalık ve Kutlama

10 – 15 Temmuz

Background Image
Bir şeyi hatırınızdan çıkarmayın: Meditasyon farkındalık demektir. Farkındalıkla yaptığınız her şey meditasyondur. Farkındalığa giden yoldaki ilk adım, bedeninize dikkat etmektir. Sonra düşüncelerinizin farkına varmaya başlayın. Ve hislerinizin ve duygularınızın. Bu üçü bir olduğunda, bir arada uyumla işlediğinde, dördüncü adım gerçekleşir. Bu yapabileceğiniz bir şey değildir, kendiliğinden gerçekleşir: Nihai Farkındalık. Kişi farkındalığının farkına varmaya başlar. Ve yalnızca o uyanışın içinde saadetin ne demek olduğunu idrak eder. (OSHO)

Hızır Kamp’ta gerçekleşecek olan Osho Meditasyon Festivali katharsis, farkındalık ve kutlama üzerine yoğunlaşacak. Beden, zihin ve his alanları üzerine arınma yöntemi ile yaklaşan Osho’nun geliştirdiği Dinamik ve Kundalini gibi temel meditasyonların yanı sıra Devavani, No Dimension, Mahamudra, Nadabrahma gibi farklı Osho meditasyon tekniklerini, Stop Dans, Trans Dans, Gurdjieff Hareketleri gibi dans ve hareket üzerine üzerine kurulu çalışmaları ve nefes meditasyonlarını da bu festivalde deneyimle imkanımız olacak. Meditasyonlara paralel gerçekleşecek olan Aile Dizimi, İkinci Doğum, Ayrılıktan Birliğe gibi meditatif terapi çalışmalarının tanıtım seansları bu seneki festivale renk katacak.

Ücret bilgileri, festival programı ve rezervasyon yapmak için lütfen bize e-posta atınız; oshofestival@hizirkamp.com

Aşağıda bazı meditasyonlar ve çalışmalar ile ilgili kısa bilgiler bulabilirsiniz.

KATHARSİS NE DEMEKTİR?

Katharsis antik Yunancadan gelen bir terimdir ve ARINMA demektir. Eski Yunan tiyatrosunda seyircinin oyunun kahramanlarıyla özdeşleşerek arınması, daha iyi, daha mutlu bir insan ve vatandaş olması amacı vardı. Oyunu izlemiş olan birey, izlemeden önceki haline nazaran arınmışsa oyun başarılı kabul edilirdi.

OSHO meditasyonları ve meditatif terapileri açısından ise katharsis karmaşa yaşayarak ve bunu dışarı vurarak arınmak demektir. Bu teknikte bastırılmış, ifade bulmamış duyguların ifade edilerek baskının azaltılması, rahatlama sağlanması ve meditatif ortamın oluşması amaçlanır. Osho’ya göre meditasyon çabasız bir tekniktir. Bu nedenle meditasyon yapılamaz, ancak meditasyona uygun hal hazırlanır, niyet edilir ve oturulur. Gerisi varoluşa kalmıştır.

Katharsis meditasyonun ortamını hazırlar. Aynı ileri sıçramak isteyenin önce geri çekilmesi gibi. Eğer tamlık, bütünlük, huzur arıyorsan (meditasyon) kaotik, karmaşık, huzursuz olana (katharsis) tüm yoğunluğunla git ki bunlar tamamlanıp boşalınca, sarkacın tersine salınsın ve meditasyon kendiliğinden oluşsun.

OSHO DİNAMİK MEDİTASYONU

Osho modern insanın, geçmişin modası geçmiş gelenekleri ve modern yaşam koşullarının endişeleri altında ezildiğini gözlemlemiştir. Kişinin düşüncesiz, gevşemiş ve pasif haldeki meditasyon durumunu keşfetmek için önce derin bir arınmadan geçmesi gerektiğini savunur.

Dinamik Meditasyon hızlı, yoğun ve eksiksiz bir yöntemdir. Beden ve zihine işleyip kökleşmiş, onu geçmişin hapishanesinde tutan eski kalıpları kırar. Bu hapishane duvarlarının ötesindeki özgürlük, şahit olma, huzur ve sessizliği tecrübe etmemizi sağlar. İfade edilmemiş duygular ve boşaltılmamış gerilimler için bir çıkış yolu açan Dinamik Meditasyon, yüksek enerjiyle birlikte gevşeme getirir.

OSHO KUNDALİNİ MEDİTASYONU

Dört bölümden oluşan bu meditasyonun müziği Osho'nun rehberliğiyle bestelenmiştir.

"Eril" Dinamik Meditasyonun kızkardeşi olan Kundalini Meditasyonu güneş batarken yapılır. Gün boyunca birikmiş stresi boşaltmak için kullanılan Kundalini Meditasyonu beden ve zihinde bastırılıp, bloke olmuş yaşam enerjisinin akışkan hale gelmesini sağlar. Akmaya başlayan enerji artık içeriye, sessizlik ve meditasyona yönelir.

NADABRAHMA MEDİTASYONU

Nadabrahma eski bir Tibet tekniğidir. Oturma, mırıldanma ve nazik vücut hareketlerinden oluşur. Bu kolay ve yumuşak meditasyon tekniği kendi içimize çok derin bir dalış yapma fırsatı verir.

AYRILIKTAN BİR’LİĞE

Anımsamaya dair bu içsel yolculukta, insanın kendi kendine koyduğu sınırları, yani kişiliğin kısıtlılığını yansıtan filtrelere ışık tutacaksınız. Sevgi ve farkındalığın doğal akışının önünü kesen filtrelerdir bunlar. Bu yolculukta ilerledikçe, kendinize koyduğunuz sınırlar eriyip gitmeye başlayarak, sahici, sınırsız varlığınızın açılımına olanak sağlayacaktır.

Nefesimize, beden farkındalığımız ve kalbimizin enerjisine kök salıp, bir başkasının sol gözüne bakmaya dayalı olan bu kadim teknik, fiziksel sınırların kendiliğinden yok olduğu ve sınırsız akışa açıldığımız hissini yaratır. Aşkla farkındalık arasında köprü kurulabildiğinde beliren ve kalbe iyi gelen bu alanı bir armağan olarak kabul ederiz.

Festival Ekibi

Pic

Koray Arham Mincinozlu

Milli Takımlar ve Galatasaray A Erkek takımı basketbol koçluğu yapmış olan Türk basketbolunun pek çok önemli ismini yetiştirmiş başarılı bir basketbol koçu. Aynı zamanda 30 yıldır meditasyon yapıyor ve yaptırıyor. Başta Hindistan, Pune olmak üzere Avrupa ve Amerika’daki çeşitli OSHO Merkezleri’nde eğitimini aldığı “Primal Therapy”, “Diomand Breath”, “Tantra : Love and Ecstasy” tekniklerini kişiye ve durumuna özel çalışmalarda kullanarak insanlara yardım ediyor.

Pic

Advita Nergis Karan

Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Fotograf eğitimi aldı. 2004 yılından itibaren 6 sene boyunca Pune'daki Osho Multiversity'de ve Almanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'de ki Osho merkezlerinde çesitli eğitimler aldı. Aldığı eğitimlerden bazıları şöyledir;

  • Meditasyon eğitimi (meditation and facilitation training) Maneesha James ile
  • Çocukluk şartlanmalarından arınma eğitimi, Svarup ve Premartha ile
  • Aile Dizimi Level1-2 Eğitimi ve Danışmanlığın Zen Yolu Eğitimi, Svagito ile
  • Aşkın Yolu (Path of Love) Facilitator Training module 1 Rafia ve Turiya ile
  • NLP eğitimi, Monika Dickhut ile.
Pic

Eylem Devi Çeliker

Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı Bale bölümünü bitirdikden iki yıl sonra aktif dans hayatına ara vermiştir. 2000 yılından bu yana bedensel çalışmalarının yanısıra sprituel çalışmalarda hayatında önemli bir yer tutmaya başlamış ve yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu süreç içerisinde Osho çalışmaları ile derinleşmeyi ve ilerlemeyi seçmiştir. Halen profesyonel olarak pilates dersleri vermekle birlikte yılın belli zamanlarını Yunanistan’da geçirmekte, Türkiye ve Yunanistan’da çeşitli Osho Meditative çalışma grupları düzenlemektedir.

Pic

Ahmet Kabir Yazman

Aldığı sinema eğitimi sonrasında reklam sektöründe yönetmen olarak çalıştı. Sektörü bıraktıktan sonra ortaklarıyla birlikte Kazdağları’ndaki Hızır Kamp’ı hayata geçirdi ve “Göbeklitepe - Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmenliğini gerçekleştirdi . 2007 yılında Hindistan Pune’daki Osho Mulitversity’de başladığı aktif meditasyon eğitimini Shunyo, Gopal, Svarup, Premartha, Svagito gibi hocalar ile sürdürüyor. Yaptığı araştırmalar sonucu ulaştığı sembolik, arkelojik ve tarihi olgular üzerine verdiği seminerlerin yanı sıra meditasyon paylaşımlarında bulunuyor.

Pic

Kaifi

Kaifi, pek çok farklı metod ve teknikte eğitim görmüştür. Lisanslı HeartMath® koçudur, OSHO Meditatif Terapileri ve Aktif Meditasyonları eğitmenidir ve Ericksonian Hypnosis’in yetkili pratisyenidir. Tüm dünyada yıllardır bireylerle, çiftlerle ve gruplarla çalışarak deneyimlerini paylaşmaktadır. Ayrılıktan Birliğe, Meditasyon Sanatı & OSHO Meditatif Terapileri, Ölüm bir Çiçeklenmedir bunlardan bazılarıdır.

Girit Adası’nda doğan ve yıllarca dünyayı gezen Kaifi, şimdi Lesvos Adası’nda küçük bir köy olan Eresos’daki OSHO Afroz meditasyon merkezinde yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmekte

Pic

Meltem Meru Elbasan

Meru, Almanya’da doğdu. 10 yılı aşkındır düzenli olarak ziyaret ettiği Tayland ve Hindistan’da Yoga Eğitmenliği (Sivananda Yoga Siromani ), Reiki Pratisyenliği ve Burmese Masajı, Ayak refleksolojisi, Yağ Masajı, Chi Nei Tsang Abdominal (karınsal) Terapi ve Thai Egzersizleri gibi farklı egzersiz tekniklerinin atölyelerine katıldı. Son 10 senedir ağırlıklı olarak Thai Egzersizi ve danışanlarına holistik yaklaşımla şifalandırma ve destek verme üzerine yoğunlaşmış durumda. Hocası Yan Praphas Sanskhawat Banngkok/Tayland’ın en önemli Thai masaj okullarından olan WAT PO Medical School’da eğitimini tamamladı. Ayrıca Poona/Hindistan’daki OSHO International Meditation Resort’da Satyam Khoji’den eğitim aldı. Meru, Şamanik yaklaşımlar da dahil olmak üzere meditasyonun çeşitli teknikleriyle ilgileniyor ve Aile Dizilimi, Primal Therapy gibi birtakım grup terapilerine katılıp, asistanlık yapıyor.

Pic

Deva Premal Nirvana (Zeynep Ataş)

Osho Primal; çocukluk koşullanmasından arınma ve Osho Tantra; cinsellik koşullanmasından arınma üzerine Premartha ve Svarup’tan eğitim aldı. Bu çalışmaları destekleyen nefes, aile dizimi, diamondlogos gibi bir çok farklı meditasyon ve terapi gruplarına katıldı. Bu alanlarda uzun süredir hem bireysel hem grup seansları vermektedir.

Tasavvuf felsefesi ile ilgileniyor, düzenli derslere katılıyor. Meditasyon teknikleri, çocuklarla meditasyon ve çeşitli arınma ve farkındalık çalışmalarını paylaşıyor. Osho Zen Dönüşüm Tarotu, Arketiplerle Enneagram kartları yorumluyor.

Pic

Deva Sarjan

Nefesle terapiye 2003'te başlayan Sarjan, Primal, Tantra, Path Of Love, Family Constellation (Aile Dizimi) ve Mystic Rose gruplarına katıldı ve bu gruplarda pek çok kez yardımcılık yaptı; Neo Reichian Pulsation, Vipassana, Şamanik çalışmalar, Zikir, Cherokee Chakra Loop Nefesi ve Chalagi, Dinamik ve Kundalini Meditasyonları ile diğer Osho Meditasyon tekniklerinde deneyimlidir.

İtalya, Toscana, Miasto’da Devapath, Dwari ve Shanti’den Osho Diamond Breath® Master ve Yaratıcı Grup Liderliği eğitimi aldı.

Sarjan grup çalışmaları yapıyor, bireysel nefes seansları veriyor.

Pic

Satya Antar

Satya, Osho meditasyonlarıyla ilk kez 2003 yılında karşılaştı, bu sırada tanıştığı Aile Dizilimi ile de hayatının yönü değişti. 2003-2012 yılları arasında ağırlıklı olarak Svagito Liebermeister ve Anand Rumen Yankulov olmak üzere, pek çok terapistin Aile Dizilimlerine katıldı, farklı yaklaşımları öğrenme fırsatı oldu. Bu süreçte Türkiye, İtalya, Norveç, Bulgaristan ve Yunanistan’da, Primal ve Tantra şifa süreçlerinden geçti, Mystic Rose, Awakening of Love gibi grup süreçlerini, Sufi ve Şamanik grup çalışmalarını, nefes terapilerini tecrübe etti.

2012 – 2015 yılları arasında Bulgaristan’da Rumen Yankulov’un Aile Dizimi Uygulayıcısı Eğitimi’ni tamamladı. Aynı dönemde, Svagito ile Danışmanlığın Zen Yolu eğitimini (1.Bölüm) aldı; Faisal Muqaddam tarafından kurulmuş Diamond Logos öğretilerinin İstanbul öğretmeni Emilio Mercuriali ile grup çalışmalarına, 2 yıl boyunca düzenli olarak katıldı.

Satya, Aile Diziliminin yanısıra Kadın Çemberi çalışmaları yapıyor.