Bahar Vidinlioğlu ile
“Skinner Releasing Teknik”
Başlangıç Dersleri 1 - 5 ve
“Doğada Yaratıcı Süreç”

15 - 21 Haziran

Background ImageSkinner Serbest Bırakma Tekniği

Hepimiz, hareketlerimizi bağlantılı düzenli ve uyum içinde gerçekleştirmek üzere doğuştan bize verilmiş bir doğal zarafet ilkel bir güzellik içinde dansçı olarak doğarız. Zaman geçtikçe, bu doğal duyumsama ile ilişkimizi kaybetmeye meylederiz. Kaslar gereksizce gerilir ve hizalanmamız çarpılır. “Skinner Releasing Technique” (SRT) /” Skinner Serbestleşme/Serbest Bırakma Tekniği” bize bırakmayı uygular: stresi bırakmayı, bedenimizdeki gereksiz tutmaları bırakmayı, olmasını gerektiğini sandığımız şey hakkında önyargıları bırakmayı, beceremeyeceğimiz korkusunu bırakmayı, dans etmek için uygun bir bedenimiz olmadığı inancını bırakmayı. Yeni bir şey olmasına izin vermek için alışılmış tutma kalıplarını ve alışılmış düşünme biçimlerini bırakırız. Sonunda, enerji ve güç buluruz. Doğal uyumumuzu yeniden keşfederiz, güç ve esnekliği geliştirir ve yaratıcılığı ve kendiliğindenliği uyandırırız.

SRT profesyonel dansçılar, aktörler, müzisyenler ve her alandaki sanatçılar, sakatlanmaların ardından iyileşme sürecinde olanlar için ve aynı zamanda her seviyeden hareketle uğraşanlar için faydalı olabilir. Herhangi bir hareket stilini ve herhangi bir etkinliği destekleyebilir. Birçok kişi için, ne yaptığına bakılmaksızın, hayat boyunca katalitik/hızlandırıcı etki eder. Çok yönlü açılımları ve geniş kapsamlı etkileri vardır. SRT, imgeyi, dönüşüm için güçlü bir araç olarak derslere dahil eder. Dersin bir bölümü dokunuşlardan oluşan eşli çalışmaları (eşli grafikler) içerir. Burada belki ilk defa alışık olduğumuz tutma düzeneklerini bırakabileceğimizi hissederiz. Bazen, öğretmenin imge ile yönlendirmesi zihni sessizleştirir ve bizi hareketin teknik yönleri üzerinde çalışırken hayal gücü içine çekilerek daha derin bir bütünlük içine sokar. Hareket bazen oldukça nazik şekillerde, bazen şaşırtıcı ve yaratıcı yollarla açılır. Teknik ile yaratıcılık arasındaki entegrasyon, SRT yaklaşımının eşsiz bir yönüdür. Fizikselliğimizi hayal gücümüzle birleştirdiğimizde, parçalarının toplamından çok daha güçlü bir benlik buluruz.

SRT sınıfının bazı bölümleri beyin dalgalarının yavaşladığı ve bilinç seviyesinin hemen altına yolculuk ettiğimiz "derin bilinç” durumlarını içerir. Bu hal meditasyona benzer: duyumsama artar ve öğrenmeye açık oluruz. Bu durumda hareket etmek, hatta sadece hareketi görselleştirmek şaşırtıcı dönüşümlere neden olabilir. Çoğu zaman insanlar, mümkün olmadığını düşündükleri bir rahatlıkla ve yepyeni yollardan hareket ederken buluyorlar kendilerini.

Sınıf atmosferi yumuşaktır, imgenin yönlendirmesi ile çeşitli müzikal ortamların örgü gibi iç içe geçişinin desteği bizi rahat ve güvenli bir atmosferde ilerlemeye teşvik eder. Her birimiz kendi hızı ve kendi akışımıza göre ilerleyebiliriz, akışkanlığımıza, doğal zarafetimize ve içsel, yaratıcı dürtülerimize ulaşabiliriz. Denge, tutarak değil, çok yönlü olarak, genişleyerek bulunur. Kendi bedenlerimiz ile sert bir biçimde ilişkili olmaktan ziyade evrenin güçleriyle hizalanırız. Deneyimsel, sezgisel bu yaklaşım, yalnızca fiziksel bedeni değil, içinde ve çevresinde hareket eden enerjileri de hesaba katar.

SRT de, her bölümümüzü kapsayan bir sınıf atmosferi buluruz. Her ne kadar çalışma belirgin olsa da duygu ve düşüncelerimizin geliş gidişlerini kapsayacak, içine alacak kadar engin ve derindir. Derslerden ne kadar çok veya az hareket ettiğimizin önemi olmaksızın, geldiğimiz andan daha fazla enerji ile ayrılırız. Ve akan fikirlerle.

Katılım ücreti: 1.350 TL.

Konaklama seçenekleri ve rezervasyon için lütfen skinnerreleasing.tr@gmail.com adresine e-posta atınız.

Pic

BAHAR VİDİNLİOĞLU

BAHAR VİDİNLİOĞLU Ankara’da doğdu. MSGSÜ Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat dalından mezun oldu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne solist dansçı olarak başladığı kariyerini İstanbul Devlet Opera ve balesindeki çocuk balesi dansçıları ile sürdürmekte ve çocuk opera ve balelerine koreografi yapmaktadır.

Yüksek Lisansını bitirdiği M.S.G.S.Ü Çağdaş Dans bölümünde Öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ederek, eğitim alanında ağırlıklı olarak çağdaş dansçılara Çağdaş Dans Tekniklerini ,Somatik çalışmaların ve Skinner Releasing Teknik prensiplerini içine alan “Doğaçlama” ve “Repertuar” dersleri vermektedir. Bu kurumun yanısıra Çıplak Ayaklarla dans, Çatı Dans stüdyosunda, Yeşil stüdyo, Kinitiras dans stüdyosu (Atina), Githa Satya Yoga,Hızır Kamp ve Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezinde Skinner Releasing Teknik, Doğada Yaratıcı Süreç, Doğaçlama ve Beden farkındalığı üzerine atölyeler vermiştir.

Güney Hindistan’ın Kerala bölgesinde Sivananda Vedanta Ashram’da 2007 de yoga hocalığı eğitimini tamamladıktan sonra Çağdaş Dans Sanatçısı, Koreograf ve Eğitmen olarak beden ve hareket üzerine araştırma yapmaya devam ederken 2009 da Skinner Releasing Teknik ile tanışarak bu teknik ile düzenli çalışmalarına devam etmiştir. 2017 Mayıs ayından itibaren SRT enstitüsünün ilk nesil eğitmenleri olan, Gaby Agis, Mary Claire Mc Kenna ve Robert Davidson’ın yönettiği 2 yıllık fakülte sertifikası ile, “SRT 1-15 Başlangıç Dersleri Eğitmeni olarak yetkilendirilmiştir.

Doğa, Müzik, Meditasyon, Feldenkrais ve Bones for Life,Yoga, Ayurveda, Cranio-Sacral Terapi, Logo Art, Resim, Evren bilimi ve Felsefe ayrıca ilgilendiği alanlardır.