6 – 12 TEMMUZ

Skinner Releasing Tekniği 1 - 6 Başlangıç Dersleri ve Dans Eden Manzaralar


Post Image

Hepimiz, hareketlerimizi bağlantılı düzenli ve uyum içinde gerçekleştirmek üzere doğuştan bize verilmiş bir doğal zarafet ilkel bir güzellik içinde dansçı olarak doğarız. Zaman geçtikçe, bu doğal duyumsama ile ilişkimizi kaybetmeye meylederiz. Kaslar gereksizce gerilir ve hizalanmamız çarpılır. “Skinner Releasing Technique” (SRT) “Serbest Bırakma Tekniği” bize bırakmayı uygular: stresi bırakmayı, bedenimizdeki gereksiz tutmaları bırakmayı, olmasını gerektiğini sandığımız şey hakkında önyargıları bırakmayı, beceremeyeceğimiz korkusunu bırakmayı, dans etmek için uygun bir bedenimiz olmadığı inancını bırakmayı. Yeni bir şey olmasına izin vermek için alışılmış tutma kalıplarını ve alışılmış düşünme biçimlerini bırakırız. Sonunda, enerji ve güç buluruz. Doğal uyumumuzu yeniden keşfederiz, güç ve esnekliği geliştirir ve yaratıcılığı ve kendiliğindenliği uyandırırız. SRT, deneyimli dansçılardan, başlangıç seviyesinde olan veya farklı alanlardan, farkındalığını, yaratıcılığını, dansla canlandırmayı isteyen her katılımcıya uygun pratikler içerir.

Skinner Releasing Tekniği (SRT) dans, hareket ve yaratıcı sürece öncülük eden, beden yolu ile farkındalık sağlayan bir yaklaşımdır. Basit bir ilke olan, fiziksel gerilimi serbest bırakmanın geliştirilmesi sayesinde, daha büyük bir özgürlükle, güçle, oynaklık ve esneklik ile hareket edebilmemize yardım eder.

SRT sınıflarında, bedenin hizalanmasına çok yönlü yaklaşılır, durağan bir hizalanma değil dinamik ve akışkan bir hizalanma önerilir. Esneklik, ekonomi ve özerklik gibi teknik hareket ilkelerinin yaratıcı ve kolay erişilebilir olarak keşfini mümkün kılar. Müzik ve ses destekli yönlendirici şiirsel imgelemle doğaçlama hareket/dans uyandırılır. Bazen eğitmenin rehberliğinde verilen şiirsel imgeler zihni sessizleştirir ve bizi bir yandan hareketin teknik yönleri üzerinde çalıştırırken, diğer yandan hayal gücüne dokunan daha derin bir bütünlük haline kavuşturur. SRT’yi eşsiz kılan da bu hem bireyin yaratıcılığına hem de hareket etme becerisine derinlemesine katkıda bulunabilen doğal bir süreç olma özelliğidir.

SRT, deneyimli dansçılardan, başlangıç seviyesinde olan veya farklı alanlardan, farkındalığını, yaratıcılığını, dansla canlandırmayı isteyen her katılımcıya uygun pratikler içerir.

  • Katılım ücreti: 1.250 TL.
  • Konaklama seçenekleri ve rezervasyon için lütfen skinner@hizirkamp.com adresine mesaj atınız.

image
Skinner Releasing Tekniği
image
Skinner Releasing Tekniği
image
Skinner Releasing Tekniği
image
Skinner Releasing Tekniği

Kolaylaştırıcılar

Pic

Bahar Vidinlioğlu

1968’de Ankara’da doğdu. 1989 yılında M.S.Ü Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat dalından mezun oldu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne solist dansçı olarak başladığı kariyerini İstanbul Devlet Opera ve balesindeki çocuk balesi dansçıları ile sürdürmekte ve çocuk opera ve balelerine koreografi yapmaktadır.

Yüksek Lisansını bitirdiği M.S.G.S.Ü Çağdaş Dans bölümünde Öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ederek, eğitim alanında ağırlıklı olarak çağdaş dansçılara “Çağdaş Dans Tekniklerini”,“Somatik Çalışmaların” ve “Skinner Releasing Teknik” prensiplerini içine alan “Doğaçlama” dersleri vermektedir. Bu kurumun yanısıra Çıplak Ayaklar, Çatı Dans stüdyosunda, Mekân stüdyosunda, Bilgi Ünversitesi ve Buğday Derneği Yaşam Okulu’nda doğaçlama ve beden farkındalığı üzerine atölyeler vermiştir.

Güney Hindistan’ın Kerala bölgesinde Sivananda Vedanta Ashram’da yoga hocalığı eğitimini tamamladıktan sonra Çağdaş Dans Sanatçısı ve Eğitmen olarak beden ve hareket üzerine araştırma yapmaya devam ederken 2009 da Skinner Releasing Teknik ile tanışarak bu teknik ile düzenli çalışmalarına devam etmiştir 2017 Mayıs ayından itibaren SRT enstitüsünün ilk nesil eğitmenleri olan, Gaby Agis, Mary Claire Mc Kenna ve Robert Davidson’ın yönettiği 2 yıllık fakülte sertifikası ile, “SRT 1-15 Başlangıç Dersleri Eğitmeni olarak yetkilendirilmiştir.

Doğa, Müzik, Meditasyon, Osho Meditasyonları, Feldenkrais,Yoga, Aile dizimi, Ayurveda, Cranio-Sacral Terapi, Resim ve Haikiu ayrıca ilgilendiği alanlardır.


Pic

Serap Meriç

1987 yılı MSÜ Bale Bölümü Lisans ve 2001 Çağdaş Dans Bölümü Yüksek Lisans mezunudur. Çağdaş dans sanatçısı ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde solist balerin olarak 30 yıllık sahne ve performans deneyimi ile birlikte, somatik hareket, doğaçlama dans, çağdaş dans teknikleri eğitmenliği ve temel bale tekniği koçluğu yapmaktadır.

Kinestetik duyumsamayı geliştirmek, beden-zihin farkındalığı gelişimini yaratıcı süreç ile destekleyen atölyeler yürütmekte ve “Akdeniz Üniveristesi Devlet Konservatuarı”nda Çağdaş Dans Tekniği ve Doğaçlama Dans dersleri eğitmenliği yapmaktadır.

“Skinner Releasing” (SRT), “Feldenkrais” “Ideokinesis” gibi somatik tekniklerin prensipleri ve pedagojisi, sanatçı ve eğitmen olarak etkilendiği, destek aldığı ve yararlandığı başlıca alanlardır. 2010 yılından bu yana “SRT” ile düzenli atölye çalışmaları yapmaktadır.

2017 Mayıs ayından itibaren SRT enstitüsünün ilk nesil eğitmenleri olan, Gaby Agis, Mary Claire Mc Kenna ve Robert Davidson’ın yönettiği 2 yıllık fakülte sertifikası ile, “SRT 1-15 Başlangıç Dersleri Eğitmeni“ olarak yetkilendirilmiştir.