BAHAR VİDİNLİOĞLU İLE
SKINNER RELEASING TEKNİĞİ
1- 5 BAŞLANGIÇ DERSLERİ

31 Ağustos – 4 Eylül

Background Image
Skinner Releasing Tekniği (SRT) Joan Skinner tarafından üretilen ve fiziksel benliği dans sanatıyla birleştirerek dönüştürücü bir etki yaratan somatik hareket tekniğidir. SRT dans, hareket ve yaratıcı sürece öncülük eden, beden yolu ile farkındalık sağlayan bir yaklaşımdır. Basit bir ilke olan, fiziksel gerilimi serbest bırakmanın geliştirilmesi sayesinde, daha büyük bir özgürlükle, güçle, oynaklık ve esneklik ile hareket edebilmemize yardım eder.

SRT sınıflarında, bedenin hizalanmasına çok yönlü yaklaşılır, durağan bir hizalanma değil dinamik ve akışkan bir hizalanma önerilir. Esneklik, ekonomi ve özerklik gibi teknik hareket ilkelerinin yaratıcı ve kolay erişilebilir olarak keşfini mümkün kılar. Müzik ve ses destekli yönlendirici şiirsel imgelemle doğaçlama hareket/dans uyandırılır. Bazen eğitmenin rehberliğinde verilen şiirsel imgeler zihni sessizleştirir ve bizi bir yandan hareketin teknik yönleri üzerinde çalıştırırken, diğer yandan hayal gücüne dokunan daha derin bir bütünlük haline kavuşturur. SRT’yi eşsiz kılan da bu hem bireyin yaratıcılığına hem de hareket etme becerisine derinlemesine katkıda bulunabilen doğal bir süreç olma özelliğidir.

Hızır Kamptaki bu 5 günlük inzivada Başlangıç Derslerinin ilk 5 dersini uygulayacağımız SRT, deneyimli dansçılardan, başlangıç seviyesinde olan veya farklı alanlardan, farkındalığını, yaratıcılığını, dansla canlandırmayı isteyen her katılımcıya uygun pratikler içerir.

KATILIM BİLGİLERİ

  • Katılım ücreti: 550 TL.

Konaklama seçenekleri ve rezervasyon için lütfen skinner@hizirkamp.com adresine mesaj atınız.

Pic

Bahar Vidinlioğlu

1968’de Ankara’da doğdu. 1989 yılında M.S.Ü Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat dalından mezun oldu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne solist dansçı olarak başladığı kariyerini İstanbul Devlet Opera ve balesindeki çocuk balesi dansçıları ile sürdürmekte ve çocuk opera ve balelerine koreografi yapmaktadır.

Yüksek Lisansını bitirdiği M.S.G.S.Ü Çağdaş Dans bölümünde Öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ederek, eğitim alanında ağırlıklı olarak çağdaş dansçılara “Çağdaş Dans Tekniklerini”,“Somatik Çalışmaların” ve “Skinner Releasing Teknik” prensiplerini içine alan “Doğaçlama” dersleri vermektedir. Bu kurumun yanısıra Çıplak Ayaklar, Çatı Dans stüdyosunda, Mekân stüdyosunda, Bilgi Ünversitesi ve Buğday Derneği Yaşam Okulu’nda doğaçlama ve beden farkındalığı üzerine atölyeler vermiştir.

Güney Hindistan’ın Kerala bölgesinde Sivananda Vedanta Ashram’da yoga hocalığı eğitimini tamamladıktan sonra Çağdaş Dans Sanatçısı ve Eğitmen olarak beden ve hareket üzerine araştırma yapmaya devam ederken 2009 da Skinner Releasing Teknik ile tanışarak bu teknik ile düzenli çalışmalarına devam etmiştir 2017 Mayıs ayından itibaren SRT enstitüsünün ilk nesil eğitmenleri olan, Gaby Agis, Mary Claire Mc Kenna ve Robert Davidson’ın yönettiği 2 yıllık fakülte sertifikası ile, “SRT 1-15 Başlangıç Dersleri Eğitmeni olarak yetkilendirilmiştir.

Doğa, Müzik, Meditasyon, Osho Meditasyonları, Feldenkrais,Yoga, Aile dizimi, Ayurveda, Cranio-Sacral Terapi, Resim ve Haikiu ayrıca ilgilendiği alanlardır.