SKINNER RELEASING TEKNİĞİ
1- 6 BAŞLANGIÇ DERSLERİ
VE DANS EDEN MANZARALAR

10 – 16 Temmuz

Background Image
Hızır Kampta ki bu 5 günlük inzivada SRT Başlangıç Derslerinin ilk 6 dersini sizlerle deneyimleyeceğiz. Mekânın güzelliği sürece daha da derinlemesine girmemize yardımcı olacak. Sabah teknik dersle başlayan uygulamaları, öğleden sonra Kazdağıları’nın büyülü mekanlarında çıkacağımız yolculuklarda, teknik derslerin devamı olan oyunlar eşliğinde, içsel farkındalıklarımızın dış manzaralar ile bütünleştirilmesini araştıracağımız “Dans Eden Manzaralar” uygulaması ile sürdüreceğiz. Tekniğin prensiplerini gündelik hayatımıza geçirmemizde ve yaratıcılığımızın beslenmesinde dış mekânlarda yapacağımız bu pratiklerinden destek alacağız.

Skinner Releasing Tekniği (SRT) dans, hareket ve yaratıcı sürece öncülük eden, beden yolu ile farkındalık sağlayan bir yaklaşımdır. Basit bir ilke olan, fiziksel gerilimi serbest bırakmanın geliştirilmesi sayesinde, daha büyük bir özgürlükle, güçle, oynaklık ve esneklik ile hareket edebilmemize yardım eder.

SRT, deneyimli dansçılardan, başlangıç seviyesinde olan veya farklı alanlardan, farkındalığını, yaratıcılığını, dansla canlandırmayı isteyen her katılımcıya uygun pratikler içerir.

KATILIM BİLGİLERİ

  • Katılım ücreti: 800 TL.

Konaklama seçenekleri ve rezervasyon için lütfen skinner@hizirkamp.com adresine mesaj atınız.

Pic

Bahar Vidinlioğlu

1968’de Ankara’da doğdu. 1989 yılında M.S.Ü Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat dalından mezun oldu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne solist dansçı olarak başladığı kariyerini İstanbul Devlet Opera ve balesindeki çocuk balesi dansçıları ile sürdürmekte ve çocuk opera ve balelerine koreografi yapmaktadır.

Yüksek Lisansını bitirdiği M.S.G.S.Ü Çağdaş Dans bölümünde Öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam ederek, eğitim alanında ağırlıklı olarak çağdaş dansçılara “Çağdaş Dans Tekniklerini”,“Somatik Çalışmaların” ve “Skinner Releasing Teknik” prensiplerini içine alan “Doğaçlama” dersleri vermektedir. Bu kurumun yanısıra Çıplak Ayaklar, Çatı Dans stüdyosunda, Mekân stüdyosunda, Bilgi Ünversitesi ve Buğday Derneği Yaşam Okulu’nda doğaçlama ve beden farkındalığı üzerine atölyeler vermiştir.

Güney Hindistan’ın Kerala bölgesinde Sivananda Vedanta Ashram’da yoga hocalığı eğitimini tamamladıktan sonra Çağdaş Dans Sanatçısı ve Eğitmen olarak beden ve hareket üzerine araştırma yapmaya devam ederken 2009 da Skinner Releasing Teknik ile tanışarak bu teknik ile düzenli çalışmalarına devam etmiştir 2017 Mayıs ayından itibaren SRT enstitüsünün ilk nesil eğitmenleri olan, Gaby Agis, Mary Claire Mc Kenna ve Robert Davidson’ın yönettiği 2 yıllık fakülte sertifikası ile, “SRT 1-15 Başlangıç Dersleri Eğitmeni olarak yetkilendirilmiştir.

Doğa, Müzik, Meditasyon, Osho Meditasyonları, Feldenkrais,Yoga, Aile dizimi, Ayurveda, Cranio-Sacral Terapi, Resim ve Haikiu ayrıca ilgilendiği alanlardır.


Pic

Serap Meriç

1987 yılı MSÜ Bale Bölümü Lisans ve 2001 Çağdaş Dans Bölümü Yüksek Lisans mezunudur. Çağdaş dans sanatçısı ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde solist balerin olarak 30 yıllık sahne ve performans deneyimi ile birlikte, somatik hareket, doğaçlama dans, çağdaş dans teknikleri eğitmenliği ve temel bale tekniği koçluğu yapmaktadır.

Kinestetik duyumsamayı geliştirmek, beden-zihin farkındalığı gelişimini yaratıcı süreç ile destekleyen atölyeler yürütmekte ve “Akdeniz Üniveristesi Devlet Konservatuarı”nda Çağdaş Dans Tekniği ve Doğaçlama Dans dersleri eğitmenliği yapmaktadır.

2017 Mayıs ayından itibaren SRT enstitüsünün ilk nesil eğitmenleri olan, Gaby Agis, Mary Claire Mc Kenna ve Robert Davidson’ın yönettiği 2 yıllık fakülte sertifikası ile, “SRT 1-15 Başlangıç Dersleri Eğitmeni“ olarak yetkilendirilmiştir.

Ezotorik bir yol olan ve aynı zamanda somatik tekniklerin ilklerinden biri olan, “Gurdjieff Kutsal Hareketleri ve Öğretisi” ile ilgilenmekte 2015 yılından bu yana Plavan N. Go ile çalışmalarını sürdürmektedir.